Radwanice. Urocza miejscowość pod Wrocławiem. Niektórzy mówią, że to Wrocław leży pod Radwanicami ;-). Niewielka mieścina, w której, gdy zajdzie potrzeba, można iść w zielone nie spotykając w godzinie żywego ducha. Wspaniałe miejsce do wychowywania dzieci.

Liczba mieszkańców stale rośnie. Małe i duże mieszkania zasiedlają na ogół ludzie młodzi, sparowani, planujący rodzinę. Na tym etapie większość troszczy się o wszystko to, co niezbędne dla noworodka, ale… co dalej?

Współcześni rodzice podejmują wiele decyzji finansowych rzutujących na lata ich wspólnego życia. Zobowiązania te, wielokrotnie, nie pozostawiają młodym mamom wyboru pozostania z maleństwem w domu czy oddania pod opiekę obcym. Rozpoczyna się poszukiwanie miejsc w placówkach opieki i towarzyszące im lęki.

Niektóre z mam rozpoczynają poszukiwania, gdy kończą się urlopy macierzyńskie, inne korzystają jeszcze z wypoczynkowych tuż po. A ostatnimi czasy coraz więcej zapytań o możliwość oddania dziecka jest od mam niemowląt trzymiesięcznych czy półrocznych (sic!) zapytujących o gwarantowane miejsce od miesiąca, w którym dzieciątko skończy rok.

Dlaczego tak jest?
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest PERMANENTNY BRAK MIEJSC w placówkach opieki nad dziećmi do lat 3, do których należą żłobki, kluby dziecięce czy instytucje opiekuna dziennego.
Dla rodzin mieszkających w Radwanicach, których żywiciele pracują we Wrocławiu kłopotliwe jest dowożenie dzieci do żłobka publicznego w Siechnicach (przy założeniu, że dziecko szczęśliwie dostało miejsce). Kto rano dojeżdża do Wrocławia, wie, że ten czas jest bezcenny. Tymczasem, w opisywanych okolicznościach, oddanie dziecka pod opiekę, generuje najmniej pół godziny- a i to zależy od zatoru w kierunku Oławy. I tu pojawia się pytanie, czy musi tak być?

Poruszony problem nie dotyczy wyłącznie Radwanic, które, w istocie, są wspaniałym miejscem do życia. Miejsc żłobkowych brakuje również w Siechnicach czy Świętej Katarzynie. A skoro brakuje, skoro istnieje taka potrzeba oddolna, czy gmina nie powinna spróbować rozwiązać problemu?

---

Urszula Stachowicz - Prowadzi Klub Dziecięcy i Punkt Przedszkolny Bajkowo. Mieszkanka Radwanic. 

Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.