Zakończyła się facebookowa sonda, w której pytałem na kogo oddalibyście głos w wyborach na burmistrza Siechnic. Wzięło w niej udział prawie tysiąc osób.

Zwycięzcą został Jakub Kłosiński, który otrzymał 658 głosów. Milana Ušáka poparły 283 osoby.

Obaj kandydaci startowali na równych zasadach, natomiast chciałbym zwrócić uwagę na kilka okoliczności mogących wpływać na wynik sondy oraz jej wiarygodność. 

Należy wziąć pod uwagę, że sonda nie była targetowana ani ograniczona do mieszkańców gminy Siechnice, posiadających prawo wyborcze. Mógł w niej wziąć udział każdy użytkownik Facebooka.

Kolejnym elementem wpływającym na wynik jest brak anonimowości. Każdy kto zagłosował był automatycznie dodawany do listy Kłosińskiego albo Ušáka. Jedną z fundamentalnych zasad prawdziwych wyborów jest ich anonimowość, tak więc nie każdemu musiała odpowiadać taka otwarta formuła.

Okolicznością, która mnie zaskoczyła, a miała – zakładam niewielki - wpływ na wynik był graficzny wygląd sondy. Zdjęcie Jakuba Kłosińskiego wyświetlało się po lewej stronie, a Milana Ušáka po prawej. Jeśli ktoś przeglądał sondę na telefonie i scrollował ekran kciukiem, to mógł wbrew swoi intencjom zagłosować na jednego lub drugiego kandydata. Dostałem kilka takich sygnałów.

Tym powyższym przypadkiem tłumaczę sobie fakt zagłosowania na obecnego burmistrza przez Andrzeja Kozdrowickiego. Radnego powiatowego, w którym wielu mieszkańców upatrywało alternatywy wobec Milana Ušáka. Sam radny twierdzi, że jego głosowanie to pomyłka.

Jedno jest pewne – większą zdolność do mobilizowania i zaangażowania internautów posiada Jakub Kłosiński. Jednak nie każde wirtualne oranko przynosi realny plon. W lutym w podobnej sondzie, bazującej na konkursie Gazety Wrocławskiej „Osobowość roku” wygrał wspomniany Andrzej Kozdrowicki, a potem w głosowaniu sms wygrał obecny burmistrz. Miał on większy potencjał do mobilizowania anonimowych zwolenników do wysyłania smsów.

Zadaję sobie również pytanie jak mieszkańcy potraktowali to głosowanie. Czy było ono głosowaniem ZA jednym lub drugim kandydatem, czy być może plebiscytem ZA lub PRZECIW obecnej władzy.

Wszystkiego dowiemy się 21 października lub w przypadku dwóch tur dwa tygodnie później. Bez względu na Wasze sympatie zachęcam wszystkich do udziału w wyborach samorządowych.

---

Marcin Korytko – prowadzę twojesiechnice.pl, jestem prezesem Stowarzyszenia Twoja Gmina Siechnice. Mieszkam i płacę podatki w Siechnicach. 

Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.