W bieżącym roku wrocławscy przedsiębiorcy ze Stowarzyszeniem Wrocławskich Żłobków Niepublicznych na czele wnieśli do urzędu swój protest o podwyższenie dotacji przeznaczonych na ten cel. Szacunkowy koszt utrzymania dziecka w żłobku publicznym wynosił 2000 zł a dotacja w żłobkach niepublicznych zaledwie 600 zł.

W tym miejscu warto przypomnieć, że gmina Siechnice proponuje 220 zł miesięcznie przez całe 4 miesiące w roku.

W marcu podpisano porozumienie pomiędzy władzami miasta a właścicielami żłobków niepublicznych. Z najistotniejszych postanowień należą: zwiększenie dotacji do 680zł miesięcznie oraz wydłużenie jej przyznawania do pełnego roku.

Podkreślić należy, że we Wrocławiu, pod patronatem miasta, funkcjonuje także zadanie „Wrocławski Opiekun Dzienny” finansowany ze środków Gminy Wrocław. Opiekun dzienny sanowi inną formę pełnienia opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, określa ją również ustawa. Do współpracy zaprasza się osoby bez ograniczeń wiekowych, również te, opiekujące się własnymi dziećmi. Kandydat musi dysponować lokalem, w bezpłatnym uzupełnieniu kwalifikacji pomaga gmina. „Lokal, w którym świadczone będą usługi musi spełniać warunki zbliżonych do domowych. Lokal powinien zapewniać higieniczne i bezpieczne warunki opieki – to znaczy miejsce do spania, karmienia oraz zabawy. Lokal powinien być wyposażony we własną toaletę/łazienkę oraz kuchnię/aneks kuchenny. Mile widziany, ale nie obowiązkowy, jest dostęp do ogrodu, parku lub placu zabaw”. Wynagrodzenie opiekuna za pełny miesiąc kalendarzowy może wynosić ok. 3000 brutto za opiekę nad 3 dzieci po 10 godzin dziennie. Koszt rodzica to kwota 3,6 zł za każdą godzinę. Więcej informacji znajdą Państwo na http://www.opiekun.wci.wroclaw.pl/faq/

Podsumowując powyższe trudno nie zauważyć aktywnej współpracy pomiędzy samorządem a instytucjami opieki czy mieszkańcami. Trudno też podważyć podejmowanie wysiłków władz, których celem jest zapewnienie miejsc opieki nad dziećmi a tym samym umożliwienie powrotu do pracy ich rodziców. Wydaje się, z Gmina Wrocław zauważa pewną prawidłowość, o której w Naszej Gminie zapomniano. Każdy Rodzic, który mam możność pozostawienia rocznego dziecka i powrotu do pracy ODPROWADZA PODATKI Z TEJ PRACY DO GMINY. A tworzenie miejsc opieki jest jednym z ZADAŃ WŁASNYCH GMINY.

Dlatego czas na zmiany! Czas na stworzenie programu systemowego umożliwiającego rozwiązanie problemu żłobkowo-przedszkolnego w Naszej Gminie.

---

Urszula Stachowicz - Prowadzi Klub Dziecięcy i Punkt Przedszkolny Bajkowo. Mieszkanka Radwanic. 

Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.