Co dalej z Energetykiem – siła argumentów, czy argument siły.

Energetyk Siechnice – ponad 40 lat tradycji, 11 grup młodzież, ponad 160 zawodników oraz drużyna seniorów w okręgówce - zwalczany w imię partykularnych interesów.

Burmistrz Gminy Siechnice Milan Usak zdecydował, że zrobi wszystko żeby ustawić funkcjonowanie Energetyka Siechnice według własnej wizji. Za głównych winowajców uznał ludzi, którzy odbudowywali klub w ciągu kilku ostatnich lat. Członkowie klubu to osoby z różnych środowisk, działające społecznie i z różna determinacją, ale rozumieją znaczenie i fundamentalną rolę gminy w działalności Energetyka. Działacze, wobec niespotykanego w żadnym innym klubie w gminie zaangażowania burmistrza, postanowili zwołać walne zgromadzenie i ustalić wspólne działania. Już pierwsze wiadomość z walnego zgromadzenia, którą była dymisja zarządu pokazały, że świadomość członków co do potrzeb zmian jest duża.

Kolejnym krokiem w celu poprawy sytuacji było wyłonienie reprezentacji, która spotka się z burmistrzem w celu zapoznania się z oczekiwaniami i określeniu nowych zasad współpracy. W spotkaniu, oprócz Milana Usaka wzięli udział Piotr Głębocki (wskazany przez władze gminy kandydat na nowego prezesa), Tomasz Wysocki oraz Łukasz Kropski (obaj reprezentujący Energetyk). Niestety spotkanie nie przybliżyło obu stron do osiągnięcia jakiegokolwiek porozumienia. Wymowne było oszacowanie możliwości współpracy na “5 może 10%” przez Piotra Głębockiego oraz ostrzeżenie burmistrza, że w przypadku braku akceptacji jego decyzji co do dalszych losów piłki nożnej w Siechnicach będzie on surowym okiem obserwował wszystkie działania klubu i zarządu Energetyka.

Czy można uznać to za groźbę z ust burmistrza? Co może zrobić burmistrz?

  • Może nie dopuści do konkursu w sprawie dotacji...
  • Może utrudni dostęp do boisk...
  • Może wypowiedzieć umowę dotyczącą wynajmu pomieszczeń klubowych...

Pierwszym widocznym krokiem burmistrza przeciwko Energetykowi było zwołane przez niego otwartego spotkanie w auli gimnazjum (19.10), na którym narracja była jasna - wszystko w Energetyku jest źle. Burmistrz szczególnie wskazywał na prawie 30 tysięczny dług Energetyka w stosunku do Gminy wynikający z niewłaściwego rozliczenia kosztów dotacji lub jej niecałkowitego wykorzystania. Jednakże Burmistrz poinformował że wielokrotnie rozmawiał z władzami klubu by zwróciły się na piśmie o umorzenia tej kwoty, ale nikt takiego pisma nie przedłożył. Deklaracja o możliwości umorzenia wskazuje na brak zastrzeżeń co do tego, że pieniądze zostały wykorzystane na cele statutowe. Również informacja o braku pisma o umorzenie była dla mnie zadziwiająca, ponieważ wielokrotnie byłem zapewniany o wystosowanie przez zarząd takiego pisma.

Mam nadzieje, że strony w najbliższym czasie wyjaśnią tą sytuacje. Burmistrz wspomniał również o możliwości założenia stowarzyszenia w innej formie prawnej, ale z tą samą nazwa, co ze względu na historię oraz brak współpracy ze tradycyjnym Energetykiem byłoby zachowaniem mocno kuriozalnym.
Cała ta walka wygląda dziwnie, szczególnie że jeszcze rok temu Milan Usak ramię w ramię z Energetykiem walczył o to by ograniczenie działalności Olimipica Wrocław w Siechnicach.

A jak Energetyk odnajduje się w tej sytuacji i odnosi do zarzutów? Wszyscy członkowie wiedzą, że można dużo rzeczy poprawić. Nikt, nawet w tej chwili już były Prezes Piotr Buryś, nie twierdzi że Energetyk nie miał problemów organizacyjnych (szczególnie pod względem szeroko rozumianej papierologii) czy finansowych. Ale mimo tych problemów rozwija się pod względem piłkarskim – przybywa grup, odnoszą one sukcesy oraz zyskują uznanie w oczach trenerów z innych akademii. Zawodnicy pomyślnie przechodzą test, czy to w Śląsku Wrocław S.A., FC Wrocław Academy czy Akademii Młodych Orłów. W piątek (20.10) po wznowieniu walnego zgromadzenia został wyłoniony nowy zarząd, który w najbliższym czasie ma przedstawić plan naprawczy.

Osobiście uważam że powinien otrzymać kredyt zaufania i 150 dni spokoju w celu wdrożenia planu naprawczego oraz wykonania uchwały intencyjnej walnego zgromadzenia z 2014 w celu powołania stowarzyszenia zarejestrowanego w KRS. Nową formę prawną stowarzyszenia powinno się otworzyć na wszystkich zainteresowanych członkostwem, za którym idzie czynna działalność na rzecz klubu, opłacanie składek członkowskich oraz czynne i bierne prawo wyborcze.

Łukasz Kropski

Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.